Zasady działania przenośników rolkowych grawitacyjnych
Przenośniki przemysłowe stosowane w halach produkcyjnych, magazynach i sortowaniach, służą usprawnieniu transportu towarów na krótkich dystansach. Konstrukcja wykonana z aluminium lub stali, wyposażona w przenośniki umożliwia szybkie przemieszczanie ładunków o różnej wadze, kształtach oraz gabarytach. Specjalna budowa pozwala na łączenie konstrukcji i stworzenie z niej linii prostej lub łuków. Obecnie funkcjonuje podział przenośników ze względu na mechanizm umożliwiający transport towarów (taśmowe, paletowe, łańcuchowe, harmonijkowe, rolkowe), a także napęd transporterów lub jego brak – do ostatniej grupy należą tzw. przenośniki rolkowe grawitacyjne. Dowiedz się, jak działają transportery przemysłowe wykorzystujące do przemieszczania ładunków rolki oraz siłę rąk lub grawitacji.
Jak działają przenośniki rolkowe grawitacyjne?
Ze względu na brak napędu zewnętrznego, działanie przenośników rolkowych grawitacyjnych opiera się na mechanizmie przesuwania towaru na rolkach, wykorzystujących jedynie siłę grawitacji lub pracę rąk ludzkich, a także masę transportowanego przedmiotu. Ładunek umieszczony na transporterze może być popychany manualnie przez pracowników zakładu lub też przesuwany przez rolki wykorzystujące grawitację, która oddziałuje na towar umieszczony na konstrukcji przenośnika ustawionej pod odpowiednim kątem. Aby ładunek mógł zostać przemieszczony, należy uwzględnić jego rozmiar oraz wagę warunkującą długość linii przenośnika. Do konstrukcji transportera wykorzystywane są rolki o różnej średnicy, a wykorzystanie odpowiedniego rozmiaru podyktowane jest gabarytami transportowanego towaru.
Przenośniki rolkowe wyposażane są w specjalistyczne łożyska koszyczkowe lub maszynowe, które usprawniają pracę transportera oraz jego działanie. Przenośniki przeznaczone do przemieszczenia towarów wyjątkowo ciężkich, na końcu linii umieszczone mają tzw. rolki hamujące, których budowa uniemożliwia ich obracanie, tym samym powodując znaczne wyhamowanie przesuwanego ładunku.
Gdzie sprawdzą się przenośniki rolkowe nienapędzane?
Przenośniki rolkowe nieposiadającego dodatkowego napędu, czyli transportery przemysłowe grawitacyjne, szczególnie dobrze sprawdzą się w miejscach, w których odbywa się przemieszczanie towarów o wadze nieprzekraczającej 50 kilogramów. Z powodzeniem mogą być więc stosowane w sortowaniach pocztowych oraz kurierskich, a także w strefach odbioru lub pakowania towarów wszelkiego rodzaju.