Czym charakteryzują się przenośniki rolkowe grawitacyjne?
Przenośniki rolkowe służą przede wszystkim do transportowania ładunków na niewielkich dystansach. Ich konstrukcja sprawia, że mogą sprawnie przemieszczać ładunki o różnej wadze i kształtach. Dlatego też przenośniki rolkowe stosuje się w halach magazynowych i sortowniach. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem, w którym wyjaśniamy, czym charakteryzują się przenośniki rolkowe grawitacyjnych i gdzie się je wykorzystuje.
Czym wyróżniają się przenośniki rolkowe grawitacyjne?
Przenośniki rolkowe grawitacyjne nie mają własnego źródła napędu, a ich rolki poruszają się swobodnie. Pomiędzy poszczególnymi rolkami znajdują się wolne przestrzenie, dzięki czemu mogą się one prawidłowo obracać. Prosta budowa przenośników rolkowych grawitacyjnych sprawia, że można je łączyć ze sobą i tworzyć linie proste lub łuki. Co więcej, ich działanie opiera się na mechanizmie przesuwania towaru na rolkach, które wykorzystują wyłącznie siłę grawitacji lub pracę ludzkich rąk. Warto też wspomnieć o tym, że przenośniki rolkowe doskonale nadają się do transportowania produktów o nieregularnych kształtach i wymiarach.
Do czego wykorzystywane są przenośniki rolkowe grawitacyjne?
Przenośniki rolkowe grawitacyjne najczęściej stosuje się w halach produkcyjnych i sortowniach, gdzie służą do transportowania kartonów, skrzynek, czy innych towarów o nietypowych kształtach. Często stosuje się je również w strefach odbioru lub pakowania towarów. Przenośniki rolkowe grawitacyjne najlepiej sprawdzą się do przemieszczania towarów nieprzekraczających 50 kg. Należy jednak pamiętać o tym, że przenośniki rolkowe grawitacyjne nie nadadzą się do transportu pojedynczych przedmiotów. Jest tak ze względu na fakt, że pomiędzy poszczególnymi rolkami znajdują się wolne przestrzenie.