Jakie wymogi muszą spełniać przenośniki przeznaczone do kontaktu z żywnością?
Przenośniki to urządzenia, które są wykorzystywane do wewnętrznego przemieszczania różnych ładunków. W przemyśle spożywczym lub mleczarskim często stosuje się przenośniki, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Jakie muszą spełniać wymogi? Jakie rodzaje przenośników są wykorzystywane w przemyśle spożywczym? Zachęcamy do sprawdzenia odpowiedzi w poniższym wpisie.
Czym muszą się charakteryzować przenośniki przeznaczone do kontaktu z żywnością?
Przenośniki przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą spełniać pewne normy, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności. Ważne jest, aby były one wykonane z materiałów, które nie będą uwalniać szkodliwych substancji podczas eksploatacji. Najczęściej są one produkowane ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Ponadto przenośniki przeznaczone do kontaktu z żywnością powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Co więcej, przenośniki stosowane w przemyśle spożywczym powinny być wyposażone w systemy, które pozwolą usunąć ewentualne zanieczyszczenia bez konieczności zatrzymywania linii produkcyjnej. Mogą być one wówczas płukane, odtłuszczane lub przedmuchiwane.
Jakie przenośniki są wykorzystywane w przemyśle spożywczym?
W przemyśle spożywczym często wykorzystuje się przenośniki płytkowe, które mogą mieć styczność z żywnością. Często są one wykonywane z tworzyw sztucznych spełniających wymogi HACCP. Dzięki temu są bezpieczne i nie generują toksyn. Ponadto umożliwiają łatwe zachowanie higieny, dzięki systemom płukania i przedmuchiwania. Co więcej, przenośniki płytkowe pozwalają na łagodny i płynny transport bez dodatkowych drgań. Dzięki temu są często używane do buforowania butelek lub puszek.