Do czego służą szczotki talerzowe?
Szczotki talerzowe są powszechnie wykorzystywane do zadań związanych z usuwaniem zanieczyszczeń i procesami technologicznymi łączącymi się z obróbką powierzchni. Mogą być używane również do uszczelniania pracujących części maszyn oraz transportu i podtrzymywania elementów na stanowiskach roboczych. Gdzie jeszcze wykorzystywane są szczotki talerzowe?j Jak są one zbudowane? Sprawdź odpowiedzi poniżej.
Czym charakteryzują się szczotki talerzowe?
Szczotki talerzowe charakteryzują się płaską powierzchnią korpusu, a ich włosie osadzone jest prostopadle do powierzchni. Włosie na szczotkach talerzowych może być rozmieszczone zarówno po okręgu na całej lub części powierzchni talerza, jak i w rzędach. Szczotki talerzowe mogą mieć formę dysku lub pierścieni. Ponadto mogą być one wykonane z różnych materiałów, takich jak zwierzęce włosie, stalowy lub mosiężny drut. Z kolei korpus szczotki najczęściej jest wytwarzany z tworzyw sztucznych, takich jak poliamid, czy polietylen. Dzięki temu szczotki talerzowe są trwałe i odporne na uszkodzenia.
Gdzie najczęściej wykorzystywane są szczotki talerzowe?
Szczotki talerzowe są najczęściej wykorzystywane do mycia i czyszczenia różnych powierzchni. Skutecznie usuwają one kurz oraz drobne opiłki. Co więcej, szczotki talerzowe mogą być też używane do uszczelniania pracujących elementów maszyn oraz transportu i podtrzymywana części na stanowiskach roboczych. Szczotki talerzowe są też wykorzystywane do równomiernego rozprowadzania różnego rodzaju płynnych lub półpłynnych substancji. Używa się ich także do obróbki powierzchni — gratowania, szlifowania oraz wygładzania metali. Szczotki talerzowe pomagają też w ograniczaniu emisji płynu, czy rozprzestrzenianiu się wiórów podczas pracy.